Strona główna
Zarys historii refleksologii
Refleksologia i terapia meridianowa
Pytania i odpowiedzi
Pielęgnacja stóp
Tablice
O mnie
Kontakt
Bibliografia
Linki
Pierwszy w Polsce vortal o refleksologii twarzy, stóp i rąk
Pielęgnacja stóp

Skóra stóp

        Stopy mają suchą, wrażliwą i delikatną skórę na przodostopiu, i często zgrubiałą na podeszwach (okolice pięt, krawędzi stóp, poduszki palców). Warto pielęgnować stopy w odpowiedni sposób, by długo zachować ich zdrowie i estetyczny wygląd.
        Zgrubiały naskórek zwykle usuwamy pumeksem lub specjalną tarką. Możemy też stosować różnego rodzaju peelingi. Jeśli to nie pomaga, a naskórek jest szczególnie gruby i odrasta szybko warto odwiedzić pedikiurzystkę. W gabinetach specjalistki posługują się specjalnymi frezarkami, które bezpiecznie, szybko i na długo pozbędą się zgrubień na stopach i przywrócą skórze gładki wygląd. Zwykle takie zabiegi powtarzać należy co miesiąc. Przy domowej pielęgnacji w miejsca po usunięciu zgrubień wciera się tłuste kremy zmiękczająco-odżywcze.

Rozmiar: 19836 bajtów

        Potraktowanie całej skóry stóp olejkami np. eterycznymi przyniesie im ulgę po kilkugodzinnym wyczerpaniu. Na pękające pięty doskonale działa papka ziemniaczana i wywar z siemienia lnianego z dodatkiem witaminy A (wyciśnij do papki kilka kapsułek witaminy A). Tak przygotowany specyfik kładziemy na kwadrans na stopy. Takie codzienne postępowanie na pewno poprawi kondycję i wygląd stóp.
        Nagniotki pojawiające się na stawach palców zwykle powstają jako konsekwencja noszenia ciasnych i niewygodnych butów, u kobiet - na wysokim obcasie. Sprzyja im też praca w pozycji stojącej. Nagniotki ściera się samodzielnie pumeksem. Niektórzy noszą specjalne wkładki do butów do zastosowania na okolice tworzenia się odcisków. Najlepiej jednak, jeśli odciskiem profesjonalnie zajmie się pedikiurzystka.Paznokcie

        Paznokcie to ważny element wyglądu stóp. Powinniśmy obcinać je prosto i niezbyt krótko , zachowując kształt łopatki. Nigdy po bokach, bo sprzyja to ich wrastaniu. Po obcięciu płytki paznokcie warto wygładzić pilnikiem polerującym, a skórki przy każdym myciu stóp odsuwać drewnianą szpatułką czy brzegiem ręcznika. Nie będą wtedy rosnąć i zachodzić brzydko na paznokcie.

Rozmiar: 9342 bajtów

Paznokcie stóp dobrze jest pokryć odżywką w postaci bezbarwnego lakieru podkładowego, a potem dopiero pokrywać kolorem.

Rozmiar: 20928 bajtówPocenie się stóp

        Tę przykrą dolegliwość często powodujemy sami nosząc skarpety i rajstopy wykonane ze sztucznych materiałów, ciasne obuwie wykonane ze skór syntetycznych czy plastiku. Tylko w naturalnych materiałach stopy swobodnie oddychają!
        Codziennie lub nawet kilka razy dziennie myj stopy mydłem lub specjalnym żelem przeciwpotowym. Dokładnie i do sucha wycieraj skórę stóp a zwłaszcza przestrzenie między palcami. Tamtejsze wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybicy. Ona też nadaje stopom specyficzny nieprzyjemny zapach. Możesz używać zasypek przeciwpotowych po umyciu stóp.
        Dobrym sposobem są kąpiele stóp w roztworze wodnym kwasu bornego (5g na 2l wody). Kwas borny niweluje zapach potu i zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp. Świetne efekty przynosi też sproszkowany kwas borny wsypywany bezpośrednio do skarpet czy butów. Środek ten kupimy w aptekach i sklepach zielarskich.Prawidłowe obuwie

        Obuwie powinno być wykonane ze skór naturalnych, a skarpety bawełniane lub wełniane. Niestety popularne rajstopy czy pończochy elastylowe są jak najbardziej niewskazane. Buty zaleca się kupować popołudniem, kiedy stopy są lekko obrzmiałe. Zapewnia to dobór obuwia, które nie będzie uciskać stóp.

Rozmiar: 22311 bajtów

        Do wielu schorzeń stóp, np. palucha koślawego czy młotkowatego przyczyniają się buty na wysokich obcasach. Dla zdrowia stóp, a tym samy zdrowia całego ciała warto zrezygnować z nich.
        Chodzenie na bosaka po piasku, trawie, wodzie wspaniale poprawia krążenie stóp. Również w domu można chodzić na bosaka. Skóra stóp swobodnie wtedy oddycha i relaksuje się.
        W miejscach publicznych takich jak np. sauny czy baseny wskazane jest noszenie klapków ochronnych. Wygodne obuwie to zapobieganie męczeniu się stóp i całego ciała, ale też dobre samopoczucie przez cały dzień!


Powyższe ilustracje pochodzą z książki Lilo Aureden "Bądź zawsze piękną".

Prawa do wykorzystania i przedruku zastrzeżone!
Copyright © 2003-2006 by Webmaster